Dizi Film

Marvel Efsanesi Stan Lee Hakkında Az Bilinen 15 İlginç Gerçek

Geçtiğimiz senelerde hayatını kaybeden, Marvel dünyasının efsane ismi Stan Lee hakkında çizgi roman dünyasına kazandırdığı karakterler kadar enteresan bilgiler bulunuyor. Stan Lee kimdir sorusunun yanıtı sadece serveti veya yarattığı karakterlerden çok daha fazlasını içeren, ilginç anekdotlarla dolu bir hikaye.

Yarattığı karakterler sayesinde çizgi romanseverler, yarattığı karakterleri konu alan filmlerde kısa sahnelerde boy göstermesi ile de Marvel Sinematik Evren hayranlarına kendini sevdiren Stan Lee tam bir Marvel efsanesidir. Yarattığı unutulmaz karakterlerin beraberinde Stan Lee enteresan kişiliğiyle de dikkat çekiyor. Öyle ki, yaşamının bazı noktaları kendi yarattığı bir çizgi roman hikayesinden fırlamış gibi görünüyor.

Stan Lee hakkında yazılacak, söylenecek binlerce şey var. Fakat bunlar bile unutulmaz Marvel efsanesini eksiksiz olarak anlatmaya yetmez. Sadece Stan Lee hayranlarının veya efsane isim üzerine araştırma yapanların bildiği bazı enteresan bilgiler var. Bu enteresan bilgileri öğrenediğiniz zaman Lee’nin yaratma sürecini çok daha iyi kavrayacak ve yarattığı karakterleri daha iyi anlayacaksınız.Stan Lee Marvel Comics’te çalışmaya başlamadan evvel bir çok farklı iş yaptı. Bu işler arasında en dikkati çeken ise ölüm ilanı yazarlığıdır. Hatta bu iş sırasında bir çok ünlü isim için henüz onlar daha vefat etmen ölüm ilanları yazdığını bile söylüyor. Lee, yaşamının bu döneminin çok iç karartıcı olduğunu ve bu sebeple işi bıraktığını da sözlerine ekliyor.Marvel Comics’te asistan olarak işe başlamıştı. Yani yazarlık veya editörlük yapmıyordu ama gerçek bir yazar olmak istiyordu. Aradığı fırsat 1941 senesinde ayağına geldi ve sevilen Marvel kahramanı Kaptan ABD için bir tam hikaye yazma şansı yakaladı. Captain America Foils the Traitor’s Revenge adlı hikaye ile Stan Lee çizgi roman dünyasına ilk adımı atmış oldu.Kulaklara fantastik bir dünyadan çıkmış gibi gelen Stan Lee ismi, yazarın doğum adı değil. Büyük ve ciddi bir yazar olmayı isteyen Stanley Martin Lieber, çizgi roman hikayeleri yazmaya başladığı zaman bu iş prestijine zarar vermesin diye Stan Lee adını kullanmaya başladı. İlerleyen senelerde bu ismi o kadar çok sevdi ki adını resmen Stan Lee olarak değiştirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı